A nappali a kikapcsolódást, pihenést szolgálja , a lakás középpontja, baráti összejövetelek, ünnepi vacsorák színhelye, ahol barátokkal, családtagokkal beszélgetve vagy egy jó könyvbe merülve, megfeledkezhetünk a külvilágról. Tevékenysége vendégfogadás, TV-zés, zenehallgatás, társalgás, munkavégzés (irodai sarok), írás-olvasás, hobbi.
Nagyon fontos, hogy a nappaliban kényelmesen érezzük magunkat, ne szorongjunk.
Minimális helyigénye a család nagyságától függően 20-35 nm. Szomorú igazság, hogy nem mindig vagyunk abban a szerencsés helyzetben, hogy a nappalit kizárólag csak a kikapcsolódásnak szentljük, sok esetben kénytelenek vagyunk megosztani más tevékenységekkel is. Helyet kaphat itt az étkező, a dolgozósarok és sokszor a szülői hálószobát is, helyhiány miatt, ide kényszerülünk helyezni.
Bármi is legyen az a másik tevékenység, igyekezzünk legalább optikailag elválasztani, elhatárolni. Nem kell rögtön méregdrága térelválasztókra gondolni, mert legtöbb esetben a megoldás egyszerű: egy sor magasabb növény, a padlóburkolatok anyagának és színének megváltoztatása, de a fal színének eltérése is szolgálhat térelválasztóként.
A modern térképzésben egyre inkább előtérbe kerül az egyterűség, nem kényszerből, hanem a nyitottság, átláthatóság okán.
BERENDEZÉSI TÁRGYAK
- ülőbútorok (ülősarok kisasztallal)
- tároló berendezések, falipolcok, TV-hifi berendezés tartóval, vitrines rész (látványért), könyvespolc. Fontos a jó hangzás, látvány biztosítása. Optimális hangfalmagasság 100-120 cm, hangfalak távolsága 200 cm, szemmagasság 100 cm, nézéstávolság a TV képernyő átmérőjének hatszorosa.
- étkezősarok
- kandalló, ha lehetséges
- munkasarokhoz íróasztal, számítógépasztal
- különlegességek: dobogók, házi bár, tálaló
A nappali fő bútorcsoportja az ülősarok, amelynek színét figyelembe véve választjuk meg a fal, padló, kiegészítők színét.
Befolyásolja a színválasztást a szoba fekvése is. Az ülőgarnitúra uralja a tér használati központját, körülötte kap helyet a TV, zenesarok, esetleg a kandalló, kártyaasztal.
A nappaliba lépőnek az ülősarok ne álljon háttal, hanem hívogatóan tárulkozzék ki feléje. A természetes megvilágítás (ablak) akkor a leghatásosabb, ha a társalgó-ülősarkot oldalról éri. Ha lehet, kerüljük a faltól-falig szekrénysort, inkább kiegészítő bútordarabokat használjunk. Ha azonban ragaszkodunk a szekrénysorhoz, az a bejárattal szembeni falon vagy valamelyik oldalsó falon kapjon helyet.
BURKOLATOK
A nappaliban, mivel otthoni életünk nagy részét ott töltjük, igyekezzünk meleg burkolást alkalmazni: viaszolt deszkapadló, szalagparketta, svédpadló, parafa. Hűvös lakásban használjunk faltól falig szőnyegpadlót. Fontos a melegburkolat használata, főleg ha kisgyerek van a családban.
A falminták optikailag befolyásolják a szoba méreteit. Ha alacsony a szoba a függőleges csíkozással a szoba optikailag magasítható. Ha magas a szoba, vízszintes csíkozással alacsonyítható. Ha a kanapé nagyvirágos, a fal apró mintás, a függöny legyen csak az egyik színből. Ha fehérek a kárpitos anyagok, a fal legyen színes.
A világításnál csökkentsük a központi világítás egyeduralmát, alkalmazzunk irányított fényű lámpákat (felfelé világító lámpák álljanak a földön, pl a növény mellett, festményeket világítsuk meg halogén megvilágítókkal ), hangulatvilágítást.
Az ezüstszínű, misztikus hidegfénytől kezdve az aranyszínű, kellemes melegfényig bármi elfogadható. Ha van a nappalinak olyan része, amit mindenképpen ki akarunk emelni, nagyszerűen megoldható a célirányos megvilágítással.
Ha az étkező a nappali része, figyeljünk arra, hogy elegendő hely legyen az asztal körül. Egy személyre számított asztalszélesség 60-65 cm, fal és ülőbútor között 80 cm kell legyen az áthaladási szélesség. Ülőbútorok magassága 45-48 cm, szélessége 40-45 cm, asztal magassága étkezéshez 75 cm, munkavégzéshez 72-75 cm, gépíráshoz 66-68 cm kell legyen.
Otthonunk lelke és életünk színtere, a NAPPALI
2017-02-03
Hozzászólások (0)